Choď na obsah Choď na menu
 


Jún 2020 - Záchrana mláďat Myšiarky ušatej

8. 6. 2020

fotka..jpgNedávno sa v našej obci, na strome pred jedným z rodinných domov, zahniezdil pár Myšiarky ušatej.  Je to stredne veľký druh sovy, ktorá je porastená hustým, veľmi mäkkým perím, svetlo až tmavohnedého sfarbenia, s charakteristickým znakom - predĺženým operením okolo uší, vďaka ktorému si získala aj svoj názov. Na území Slovenska je Myšiarka ušatá značne rozšírená. Je aktívna za súmraku a v noci. V jej potrave sa najčastejšie objavujú hlodavce, vďaka čomu je považovaná za užitočnú. Na hniezdenie najčastejšie využíva opustené hniezda krkavcovitých vtákov, kam kladie 3 – 7 vajec. Po vyliahnutí, vo veku 3-4 týždňov pomaly začínajú mladé Myšiarky opúšťať hniezdo a zdržujú sa na konároch v jeho blízkosti, po ktorých dokážu šplhať aj pomocou svojho silného zobáku. Vo veku približne 5 týždňov už dokážu vzlietnuť a o 1 – 2 týždne neskôr sa plne osamostatňujú.

Páru, ktorý sa zahniezdil v našej obci sa vyliahli 3 mláďatá. Oboch rodičov však v jeden deň usmrtilo elektrické vedenie. Obec, v spolupráci s CHKO Vihorlat Medzilaborce, zachránila všetky tri mláďatá. Ochranári ich odchytili a previezli do karantény v Medzilaborciach, odkiaľ ich vypustia späť do voľnej prírody.